Näin toimii maailman ensimmäinen käytetyn ydinpolttoaineen kapselointilaitos
Käytetyn ydinpolttoaineen turvallinen loppusijoitus on tärkeä osa kestävää ja vastuullista ydinenergian käyttöä ja meillä täällä Olkiluodossa on siihen ratkaisu. Posiva Oy on maailman johtava loppusijoittaja, joka aloittaa käytetyn ydinpolttoaineen loppusijoituksen syvälle peruskallioon louhittuun ONKALOon® 2020-luvun puolivälissä.

Vastajulkaistu kapselointilaitos-animaatio näyttää, kuinka käytetty ydinpolttoaine suljetaan turvallisesti loppusijoituskapseleihin. Koko kapselointiprosessi, kaikki sen laitteet ja tilat on tässä animaatiossa laadittu tarkasti lopullisten laitesuunnitelmien ja piirustusten mukaisesti.
Posivan edellinen ONKALO-animaatio loppusijoituslaitoksesta julkaistiin vuosi sitten, ja se löytyy tästä linkistä: Posiva Oy:n animaatio käytetyn ydinpolttoaineen loppusijoittamisestaAvautuu uuteen välilehteen. Molemmat animaatiot on tehnyt porilainen Nopia Oy ja ne ovat katsottavissa Youtubessa Posivan kanavalla.
Posivalaiset asiantuntijat, sekä Posivan yhteistyökumppanit ovat kehittäneet turvallista loppusijoitusratkaisua yli 40 vuoden ajan. Monialainen projekti vaatii maailmanluokan osaamista.
Posivan tytäryhtiö, Posiva Solutions Oy (PSOY), myy ja konsultoi käytetyn ydinpolttoaineen loppusijoituksen suunnittelu-, tutkimus- ja kehitystoiminnassa syntynyttä tietotaitoa. PSOY tarjoaa loppusijoituksen räätälöityjä asiantuntijapalveluita sekä valmiita ratkaisu- ja palvelumalleja ydinjätehuoltoyhtiöille yhdessä laajan yhteistyöverkoston kanssa.
Jaa somessa